2017 Aon Rankin Cup & India Shield

Hamilton

4 - 9 Sep 2017

Local Time 2021-10-16 09:15:40
Secondary School Mens Outdoor

AGS
StBC
4 - 1 (1 - 0)
Pool H
CBHS
JMC
6 - 0 (3 - 0)
Pool H
WBHS
LIND
5 - 2 (4 - 0)
Pool E
KHS
RATH
5 - 0 (1 - 0)
Pool G
CHRIST
MAGS
10 - 0 (4 - 0)
Pool G
PukeHS
ROSM
1 - 3 (0 - 2)
Pool E
StPaul
PNBHS
4 - 1 (2 - 1)
Pool A
STKENT
WHS
3 - 2 (2 - 0)
Pool A
STAC
NBHS
3 - 1 (2 - 0)
Pool D
WaiCol
HastBH
2 - 1 (1 - 0)
Pool B
KINGC
HERE
8 - 2 (3 - 1)
Pool B
HamBHS
BSHS
5 - 0 (2 - 0)
Pool D
RTOTO
TBHS
3 - 6 (0 - 4)
Pool C
JMC
StBC
0 - 4 (0 - 1)
Pool H
CBHS
AGS
3 - 5 (1 - 4)
Pool H
WestBHS
KRIST
4 - 0 (2 - 0)
Pool C
CHRIST
RATH
5 - 1 (2 - 1)
Pool G
KHS
MAGS
7 - 0 (3 - 0)
Pool G
WelCol
StPatS
9 - 2 (4 - 2)
Pool F
STKENT
PNBHS
1 - 3 (0 - 1)
Pool A
StPaul
WHS
4 - 1 (2 - 1)
Pool A
TBC
PARA
0 - 4 (0 - 2)
Pool F
KINGC
HastBH
2 - 1 (2 - 0)
Pool B
WaiCol
HERE
9 - 1 (4 - 1)
Pool B
WBHS
ROSM
4 - 1 (2 - 0)
Pool E
PukeHS
LIND
1 - 3 (1 - 2)
Pool E
RATH
MAGS
4 - 1 (3 - 1)
Pool G
STAC
BSHS
6 - 1 (3 - 1)
Pool D
HamBHS
NBHS
3 - 2 (2 - 2)
Pool D
KHS
CHRIST
3 - 1 (1 - 1)
Pool G
RTOTO
KRIST
2 - 3 (1 - 0)
Pool C
WestBHS
TBHS
1 - 1 (1 - 1)
Pool C
CBHS
StBC
6 - 1 (2 - 0)
Pool H
TBC
StPatS
5 - 1 (2 - 0)
Pool F
WelCol
PARA
2 - 4 (1 - 2)
Pool F
AGS
JMC
3 - 0 (2 - 0)
Pool H
HastBH
HERE
5 - 1 (4 - 1)
Pool B
WBHS
PukeHS
3 - 1 (2 - 0)
Pool E
LIND
ROSM
1 - 5 (0 - 1)
Pool E
WaiCol
KINGC
2 - 1 (0 - 1)
Pool B
NBHS
BSHS
6 - 2 (3 - 1)
Pool D
STAC
HamBHS
1 - 0 (0 - 0)
Pool D
PNBHS
WHS
3 - 0 (3 - 0)
Pool A
RTOTO
WestBHS
1 - 4 (1 - 2)
Pool C
TBHS
KRIST
4 - 3 (3 - 2)
Pool C
StPaul
STKENT
3 - 1 (2 - 1)
Pool A
WelCol
TBC
3 - 4 (2 - 2)
Pool F
StPatS
PARA
1 - 6 (1 - 3)
Pool F
LIND
BSHS
4 - 4 (2 - 1) (3 - 4 SO)
KO16
NBHS
PukeHS
2 - 3 (1 - 1)
KO15
RATH
HERE
8 - 0 (5 - 0)
KO11
HastBH
MAGS
4 - 0 (2 - 0)
KO12
STKENT
JMC
5 - 1 (3 - 1)
KO10
StBC
WHS
3 - 1 (2 - 0)
KO9
WBHS
HamBHS
2 - 3 (1 - 2)
KO5
STAC
ROSM
2 - 1 (1 - 0)
KO4
KRIST
StPatS
5 - 2 (4 - 1)
KO13
KHS
KINGC
1 - 2 (1 - 0)
KO7
WaiCol
CHRIST
1 - 4 (1 - 3)
KO2
WelCol
RTOTO
7 - 2 (5 - 2)
KO14
AGS
PNBHS
2 - 3 (2 - 1) AET
KO8
StPaul
CBHS
1 - 4 (0 - 2)
KO1
WestBHS
TBC
1 - 2 (1 - 2)
KO3
PARA
TBHS
2 - 1 (2 - 0)
KO6
JMC
LIND
1 - 2 (0 - 1)
Match 16
NBHS
WHS
6 - 2 (4 - 1)
Match 13
PukeHS
StBC
5 - 1 (3 - 0)
Match 9
STKENT
BSHS
5 - 0 (3 - 0)
Match 12
StPatS
HERE
2 - 4 (2 - 2)
Match 14
KRIST
RATH
3 - 6 (1 - 3)
Match 10
MAGS
RTOTO
1 - 3 (1 - 2)
Match 15
WBHS
StPaul
3 - 2 (0 - 0)
Match 5
AGS
ROSM
3 - 4 (1 - 2)
Match 8
KHS
WestBHS
4 - 1 (1 - 0)
Match 7
TBHS
WaiCol
4 - 2 (2 - 1)
Match 6
HastBH
WelCol
2 - 3 (1 - 1)
Match 11
PARA
CHRIST
1 - 4 (1 - 2)
Match 2
StPatS
JMC
1 - 3 (0 - 2)
Match P
KINGC
TBC
1 - 0 (0 - 0)
Match 3
HamBHS
CBHS
1 - 2 (0 - 0)
Match 1
PNBHS
STAC
2 - 1 (1 - 1) AET
Match 4
WHS
MAGS
4 - 2 (1 - 2)
Match O
HERE
LIND
0 - 10 (0 - 5)
Match N
NBHS
RTOTO
2 - 1 (0 - 1)
Match M
KRIST
BSHS
5 - 4 (5 - 0)
Match L
StBC
HastBH
5 - 4 (1 - 3)
Match K
WBHS
ROSM
1 - 5 (1 - 2)
Match F
StPaul
AGS
3 - 2 (2 - 0)
Match H
WaiCol
WestBHS
2 - 3 (1 - 1) AET
Match G
TBHS
KHS
0 - 1 (0 - 1)
Match E
PARA
TBC
1 - 0 (0 - 0) AET
Match D
MAGS
StPatS
3 - 2 (0 - 1)
31st & 32th
CHRIST
KINGC
1 - 0 (1 - 0)
Match B
RATH
STKENT
0 - 5 (0 - 3)
Match J
HamBHS
STAC
4 - 0 (2 - 0)
Match C
CBHS
PNBHS
3 - 2 (1 - 0)
Match A
PukeHS
WelCol
2 - 4 (0 - 3)
Match I
WHS
JMC
3 - 2 (2 - 2)
29th & 30th
HERE
RTOTO
2 - 4 (1 - 2)
27th & 28th
NBHS
LIND
2 - 4 (2 - 2)
25th & 26th
HastBH
BSHS
3 - 0 (1 - 0)
23rd & 24th
StBC
KRIST
4 - 3 (2 - 1)
21st & 22th
WaiCol
AGS
4 - 5 (2 - 4)
15th & 16th
PukeHS
RATH
5 - 4 (1 - 2)
Bronze Medal India Shield
WestBHS
StPaul
1 - 3 (0 - 2)
13th & 14th
WelCol
STKENT
1 - 3 (0 - 1)
Gold Medal India Shield
STAC
TBC
4 - 3 (3 - 0)
7th & 8th
HamBHS
PARA
0 - 1 (0 - 0)
5th & 6th
PNBHS
KINGC
2 - 1 (1 - 0) AET
Bronze Medal Rankin Cip
TBHS
WBHS
0 - 5 (0 - 4)
11th & 12th
CBHS
CHRIST
0 - 0 (1 - 2 SO)
Gold Medal Rankin Cup
KHS
ROSM
0 - 1 (0 - 1)
9th & 10th
Standings
R Team GP W D L GD P
1 St Paul's Collegiate School 3 3 0 0 8 9
2 Palmerston North Boys School 3 2 0 1 2 6
3 Saint Kentigern College 3 1 0 2 -3 3
4 Whanganui High School 3 0 0 3 -7 0
R Team GP W D L GD P
1 Wairarapa College 3 3 0 0 10 9
2 Kings College 3 2 0 1 6 6
3 Hastings Boys High 3 1 0 2 2 3
4 Heretaunga College 3 0 0 3 -18 0
R Team GP W D L GD P
1 Westlake Boys High School 3 2 1 0 7 7
2 Timaru Boys High School 3 2 1 0 4 7
3 Kristin School 3 1 0 2 -4 3
4 Rangitoto College 3 0 0 3 -7 0
R Team GP W D L GD P
1 St Andrews College 3 3 0 0 8 9
2 Hamilton Boys High School 3 2 0 1 5 6
3 Napier Boys High School 3 1 0 2 1 3
4 Burnside High School 3 0 0 3 -14 0
R Team GP W D L GD P
1 Whangarei Boys High School 3 3 0 0 8 9
2 Rosmini College 3 2 0 1 3 6
3 Lindisfarne College 3 1 0 2 -5 3
4 Pukekohe High School 3 0 0 3 -6 0
R Team GP W D L GD P
1 Paraparaumu College 3 3 0 0 11 9
2 Tauranga Boys College 3 2 0 1 1 6
3 Wellington College 3 1 0 2 4 3
4 St Patrick's College Silverstream 3 0 0 3 -16 0
R Team GP W D L GD P
1 Kings High School 3 3 0 0 14 9
2 Christ's College 3 2 0 1 12 6
3 Rathkeale College 3 1 0 2 -6 3
4 Mt Albert Grammar School 3 0 0 3 -20 0
R Team GP W D L GD P
1 Auckland Grammar School 3 3 0 0 8 9
2 Christchurch Boys High School 3 2 0 1 9 6
3 St Bedes College 3 1 0 2 -4 3
4 John McGlashan College 3 0 0 3 -13 0
Matches
16 Oct
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
9 Sep
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
14:00 KHS - ROSM 9th & 10th 0 - 1 (0 - 1) Official Gallagher 2
13:30 CBHS - CHRIST Gold Medal Rankin Cup 0 - 0 (1 - 2 SO) Official Gallagher 1
12:45 TBHS - WBHS 11th & 12th 0 - 5 (0 - 4) Official Gallagher 2
11:45 PNBHS - KINGC Bronze Medal Rankin Cip 2 - 1 (1 - 0) AET Official Gallagher 1
11:30 HamBHS - PARA 5th & 6th 0 - 1 (0 - 0) Official Gallagher 2
11:00 STAC - TBC 7th & 8th 4 - 3 (3 - 0) Official St Pauls
10:00 WelCol - STKENT Gold Medal India Shield 1 - 3 (0 - 1) Official Gallagher 1
09:45 WestBHS - StPaul 13th & 14th 1 - 3 (0 - 2) Official Gallagher 2
08:15 PukeHS - RATH Bronze Medal India Shield 5 - 4 (1 - 2) Official Gallagher 1
08:00 WaiCol - AGS 15th & 16th 4 - 5 (2 - 4) Official Gallagher 2
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
GREENTREE Connor KRIST 8 9 0 17
LAWSON Harrison LIND 6 7 0 13
BOON Jack WelCol 10 2 0 12
DADRAH Sachan HastBH 4 6 0 10
BURLEY Lucca NBHS 9 0 0 9
ULRICH Charl WestBHS 5 3 1 9
ALOVILI Adam STKENT 1 6 1 8
MCMASTER Will RATH 7 0 1 8
MUIR Scott StBC 1 4 3 8
PRESOW Ethan WaiCol 2 6 0 8
View All
Name Code FG PC PS Goals
Wellington College WelCol 20 9 0 29
Lindisfarne College LIND 17 8 1 26
Christ's College CHRIST 16 7 2 25
Auckland Grammar School AGS 18 6 0 24
Christchurch Boys High School CBHS 15 9 0 24
Rathkeale College RATH 20 2 1 23
Saint Kentigern College STKENT 9 13 1 23
Whangarei Boys High School WBHS 14 9 0 23
Kristin School KRIST 13 9 0 22
Wairarapa College WaiCol 15 6 1 22
Kings High School KHS 18 3 0 21
Napier Boys High School NBHS 14 7 0 21
Hastings Boys High HastBH 12 8 0 20
Rosmini College ROSM 11 9 0 20
St Paul's Collegiate School StPaul 16 4 0 20
Paraparaumu College PARA 11 7 1 19
St Bedes College StBC 7 9 3 19
Pukekohe High School PukeHS 13 5 0 18
St Andrews College STAC 7 7 3 17
Hamilton Boys High School HamBHS 9 5 2 16
Palmerston North Boys School PNBHS 8 8 0 16
Rangitoto College RTOTO 9 7 0 16
Timaru Boys High School TBHS 10 5 1 16
Kings College KINGC 9 6 0 15
Westlake Boys High School WestBHS 8 6 1 15
Tauranga Boys College TBC 9 4 1 14
Whanganui High School WHS 11 2 0 13
Burnside High School BSHS 4 5 2 11
St Patrick's College Silverstream StPatS 6 4 1 11
Heretaunga College HERE 2 7 1 10
John McGlashan College JMC 6 1 0 7
Mt Albert Grammar School MAGS 3 3 1 7
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer GREENTREE Connor (C) Kristin School